9 Haziran 2018 Cumartesi

TOP HAVUZU İMALATI

TOP HAVUZU İMALATI

Günümüzde çocuklar açısından en eğlenceli oyun alanlarından birisi top havuzlarıdır. Çevremizdeki top havuzları her geçen gün artmaktadır. Artan top havuzları birbirinden farklı tasarımlara sahip olduğundan dolayı her zaman çocukların merakını çekmektedir. Bundan dolayı top havuzu imalatında en önemli husus farklı tasarımlara sahip olmaktır. Çünkü top havuzu ya da soft play sektöründe rekabet beğeni üzerinden ilerlemektedir. Beğeniyi belirleyen en büyük faktör ise doğal olarak farklılıktır. Farklı ürünler, tek ürünler çocuklarda daima ilgi uyandırmaktadır. Bu ilgi sonucunda farklı top havuzlarının tercih oranı artmaktadır.

Farklı top havuzunun daha fazla tercih sebebini küçük bir örnekle anlatabiliriz. Kendi küçüklüğünüzü düşündüğünüzde aldığınız oyuncaklarla ne kadar uzun süre oynayabildiniz? Ya da hiç sıkılmadan, bıkmadan aynı oyunu defalarca oynayabildiniz mi? Kendi çocukluğunuzda bile aynı oyunu oynamak istemezken yatırım yaptığınız ürününün daima aynı kalmasını nasıl bekleyebilirsiniz? Bundan dolayı top havuzu imalatı konusunda daima farklı düşünüp farklı konseptler yaratmalısınız. Örneğin ihraç edilecek ülkenin demografik yapısı, sosyoekonomik yapısı, kültürel yapısı gibi birçok etmen göz önünde bulundurularak tasarımın yapılması gerekmektedir. Bu etmenler göz önünde tutularak yapılan tasarımlar hem yerel pazara nüfuz etmeyi hem de küresel anlamda prestij kazanmayı sağlar.

Makalemizin buraya kadar ki bölümünde hem imalatçıların hem de top havuzu işletmecilerinin en çok dikkat etmesi gereken hususu anlattık. Bu paragraftan sonraki yazılarda ise imalatçı ve işleticinin dikkat etmesi gereken bu unsuru iki farklı şekilde ele alacağız.

Top Havuzu İmalatçısına farklılaşmanın faydaları

Tophavuzu imalatı aşamasında yukarıda da belirttiğimiz gibi farklılaşma en önemli konudur. Bundan dolayı top havuzu imalatçıları daima farklı ürünler ortaya koymalıdırlar. Bu farklı ürünlerin üretimi firmaya birçok konuda fayda sağlayacaktır. İlk olarak farklı ürünler ürettiği için tercih edilme seviyesi artacaktır. İkinci olarak ise farklı ürünlerin farklı yedek parça ve ekipmanları olacaktır. Bu ekipmanlar sadece üretici firmada olduğu için ileriye dönük satış garantilenmiş olacaktır. Üçüncü fayda ise ürün çeşitliliği artacağı için ürün kombinasyonu fırsatı doğmuş olacaktır. Yani bir süre sonra üretici firma eldeki ürünler ile birbirinden farklı top havuzu üretimi yapabilir hale gelecektir.

Top Havuzu İşeticisine farklılaşmanın faydaları

            Top havuzu işleticisi para kazanmak istiyorsa top havuzu alanını daima yenilemek zorundadır. Tabiî ki bu yenilemeyi de kâr getirisine göre yapmalıdır. Eğer bir top havuzu alanı açılacaksa top havuzunun ne kadar geliştirilebilir olduğu önemli bir noktadır. Çünkü büyük top havuzu alanları belirli bir süre geçtikten sonra tercih edilme oranları azalmaktadır. Çünkü çocuklar zamanla aynı alanda oynamaktan sıkılmaktadırlar. Bundan dolayı top havuzu işleticileri daima yenilikleri takip ederek ve hedef kitlesinin ekonomik düzeyini de işin içine katarak farklılaşmaya yatırım yapmalıdır.

Sonuç olarak hem üretici hem de işletici, top havuzu imalatı konusunda daima farklı olanı aramalıdır. Farklı olan ürünleri tercih etmelidir. Eğer sıradan ürünler tercih edilirse müşteri tarafından devamlılık azalacaktır. Bu durumu da hiçbir işletme istemez.

top havuzu, soft play alan
              Bu makalemizde top havuzu imalatı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur olan farklılaşmayı ele aldık. Diğer makalelerimizi okumak isterseniz lütfen aşağıdaki linklere göz atınız.

Soft play alanlar.

Trampoline parks (English)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder